CYKL 10 PYTAŃ PUŁAPEK. Pytanie nr 1: Prosze powiedzieć coś o sobie.

To pytanie jest pewniakiem podczas rozmowy rekrutacyjnej. Osobiście nie spotkałam się z innym rozpoczęciem spotkania rekrutacyjnego i sama też takie pytanie zadaje na początku.

Dlaczego?

Powodów jest kilka. Po pierwsze często pomaga rozlużnić atmosfere, potencjalny kandydat może się troche otworzyć i przedstawić swoje zalety ( bo najczęściej mówi o umiejętnościach i doświadczeniu) co jest dobrym wstępem do przejścia na drugi etap rozmowy czyli szczególowych pytań.

Co mówi o Tobie to pytanie?

Pokazuje jak radzisz sobie ze stresem, na jakie masz poczucie własnej wartości, co jest dla Ciebie najważniejsze. Tym pytaniem budujesz swoje pierwsze wrażenie oraz pokazujesz stopień swojego przygotowania do rozmowy.

Co powiedzieć?

Zazwyczaj nie wiesz, bo wszystko co przychodzi Ci do głowy wydaje się banalne.

Pamiętaj, że nie jest to pytanie o Twój wiek, pochodzenie, rodzine, miejsce urodzenia, stan cywilny, ukończoną szkołe itp. Potencjalnego pracodawce interesujesz Ty jako osoba pod względem cech charakteru i osobowości. Metryczke ma już zazwyczaj w CV. A już na pewno nie musisz się przedstawiać na nowo imieniem i nazwiskiem.

Zamiast takich szczegółów, zainteresuj rekrutera swoją osobą, nakreśl mu delikatnie swoje umiejętności tak aby przekonał się, że jesteś dobrym kandydatem na wybrane stanowisko i jesteś pewny tego co możesz mu zaoferować.

 

Dobrze jest przygotować sobie odpowiedż na to pytania dzieląc ją na trzy etapy:

  1. Krótki, zwięzły wstęp. Podsumuj swoje doświadczenie zawodowe. Przykład: Posiadam 10 letnie doświadczenie jako stolarz budowlany z tego 5 lat pracowałem na terenie  Norwegii.
  2. Rozwinięcie myśli. Wybierz jedną istotną sytuacje która pokaże Twoje umiejętnosci podczas pracy zawodowej. Przykład: Potrafię porozumiewać się w języku norweskim i znam miasto, co pozwoliło mi w poprzedniej pracy wziąć odpowiedzialność za zakup materiałów i transport na różne projekty. Dzięki temu firma zaoszczędziła czas i pieniądze, bo byłem samodzielnym pracownikiem.
  3.  Podsumowanie. Dodaj jedno zdanie dotyczące Twojej przyszłości zawodowej. Przykład. Chciałbym dalej pracować jako stolarz i wykorzystać swoje doświadczenie i kwalifikacje oraz skupić się na dobrze wykonywanej pracy.

A co jeśli ktoś nie posiada doświaczenia w branży, w której jednak chcialby pracować i zacząć zdobywać doświadczenie? Przykładowo przez ostatnie 5 lat pracowałeś na produkcji kanapek, ale chciałbyś bardzo pracować w sklepie jako sprzedawca. Proponuje takie rozwiązanie:

Przez ostatnie 5 lat pracowałem w branży która dała mi możliwość stabilnej pracy, nauki języka norweskiego oraz przystosowania się do życia na terenie Norwegii. Dzięki niej poczułem się  pewniej , poznałem język i kulture Norwegii oraz rozwinąłem swoje umiejętności pracy w grupie, dobrej organizacji i sumienności. Swoją przyszłość wiązę z tym krajem i szukam pracy która da mi satysfakcję. Moim celem od początku była praca w zawodzie sprzedawcy i uważam, że teraz jestem gotowy objąc to stanowisko. 

Jeśli jesteś dopiero po szkole/ studiach i nie masz doświadczenia zawodowego przedstaw siebie wykorzystując swoje cechy charakteru. Propoponuję tutaj poniższe rozwiązanie:

Nie będę się rozwodził i opiszę siebie bardzo krótko. Jestem ambitny, punktualny i dokładny. Moi przyjaciele powiedzieliby, że aż za dokładny. Zawsze muszę sprawdzić wszystko dwa razy czy jest dobrze zrobione. Swoją przyszłość wiążę z tą branżą, chciałbym zdobywać doświadczenie, brać udział w rozwoju firmy i czuję,że Państwa firma ( która jest jedną z najlepszych w branży) umożliwi mi to.

Tak przygotowany wstęp jest atrakcyjny dla potencjalnego pracodawcy. Już na początku pokazujesz, że jesteś świadomy po co tu przyszedłeś, jakie są Twoje predyspozycje i cele na przyszłosć.

Z doświadczenia wiem, że 1 na 10 kandydatów jest przygotowanych na to pytanie. Reszta mówi: …hm… od czego by tu zacząć… jestem Polakiem. Mam 36 lat. Od 10 lat pracuje w Norwegii.  Z zawodu stolarz….    lub … yyy.. co ja moge powiedzieć, od czego mam zacząć…   I tak się kończy.

Wszystkie …yyy… i …hm… świadczą o tym ,że zostaliście zaskoczeni pytaniem i nie jesteście przygotowani.

Nie bójcie się krótkich wypowiedzi. Lepszy konkret od lania wody. Dobry rekruter jest w stanie tak umiejętnie pokierować rozmową, że kolejne pytania będą dotyczyć kontynuacji poprzedniego wątku.

Pamiętaj! Dobrze przygotowany wstęp to Twoja wizytówka. Pierwsze dobre wrażenie i mniejszy poziom stresu 🙂

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *