CYKL 10 PYTAŃ PUŁAPEK. Pytanie nr 2: Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?

Jeśli szukasz innej pracy, chcesz zrezygnować z dotychczasowego stanowiska czy zmienić branżę to musisz się dobrze zastanowić dlaczego. Pytanie o powody zmiany pracy jest pewne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Dlaczego?

Rekruter pytając o przeszłość ocenia Twoja przyszłość. Banalnie powiedziane, ale tak jest. Sprawdza na ile jesteś osobą współpracującą z innymi albo w jakim stopniu jesteś skupiony na sobie. Sprawdza też Twoją motywację.

Co mówi o Tobie to pytanie?

Twoja wypowiedz obrazuje  Twój stosunek do pracy, nastawienie do ewentualnych konfliktów oraz to w jaki sposób wyrażasz się o innych.  Odpowiedż na to pytanie jest też kluczowa pod względem gwarancji zatrudnienia.Ty przedstawiasz to czego Ci brakowało w poprzedniej firmie, a rekruter może ocenić czy jesteś w stanie te braki uzupełnić w nowej firmie.

 

Jak odpowiedzieć szczerze i elegancko oraz z kulturą na to pytanie?

Właśnie i tu jest pies pogrzebany. Przecież nie możesz oczerniać poprzedniego pracodawcy, wylewać swoich żalów, skarżyć się i narzekać. Dobry rekruter wie, że potencjalny kandydat zawsze widzi trawę bardziej zieloną za ogrodzeniem, więc  powód tego,że zmienia on prace na pewno jest negatywny. Sztuką jest odpowiedzieć na to pytanie w taki sposób, aby  możliwie jak najbardziej delikatnie powiedzieć prawdę. Podstawowa zasada w tym przypadku to szczerze i obiektywnie.

Czego nie mówić wprost? Najczęściej pojawiające się odpowiedzi:

  1. Miałem konflikt z szefem.
  2. Za mało mi płacili
  3. Nie lubiłem swoich współpracowników

Czym to zastąpić? Negatywne doświadczenia najlepiej pokazać jako nasze oczekiwania wobec przyszłego pracodawcy.

  1. Moje relacje zawodowe z szefem nie były najlepsze. Mieliśmy różne poglądy dotyczące pracy i mojego rozwoju w firmie. Próbowaliśmy dojść do jakiegoś punktu porozumienia, jednak bezskutecznie. Wobec tego postanowiłem znaleźć inną pracę.

 

  1. Nie byłem do końca zadowolony z wynagrodzenia, które otrzymywałem. Nie chodzi mi o to, żeby wymagać więcej pod względem finansowym u Państwa, ale chciałbym poznać możliwości awansu finansowego w Państwa firmie. Tam takiej możliwości nie miałem, a chciałbym dawać od siebie więcej i otrzymywać za moją pracę lepsze wynagrodzenie.

 

  1. Miałem trudności w porozumieniu się z kolegami w pracy. Pracowałem w grupie osób, w której każdy dysponował innym zasobem wiedzy, miał inne tempo pracy i nie potrafiliśmy się zgrać w jeden zespół. Z tego wynikały rożne konflikty, a ja nie chce pracować w takim środowisku.

 

A co powiedzieć w przypadku, kiedy zostałeś zwolniony z poprzedniej pracy? Chyba nikt tego nie chce, ale takie przypadki się zdarzają. Pamiętajcie, że wina takiego rozwiązania umowy zawsze leży po środku. Tak samo jak i Ty masz coś do zarzucenia szefowi, tak zapewne szef ma i Tobie.

Najgorszym rozwiązaniem jest podanie fałszywego powodu otrzymania wypowiedzenia, zrzucenie całej winy na byłego pracodawcę i wybielenie samego siebie. Nie zapominajmy więc, że rekruter może zweryfikować nasze referencje i wówczas zupełnie się pogrążymy.

Przedstawie Wam dwie wersje które bazując na moim doświadczeniu się sprawdzają. Można to ugryźć na dwa sposoby:

 

1.Omijamy pytanie generalizując

Zostałem zwolniony w poprzedniej firmie. Powodów jest zapewne kilka, które można zamknąć stwierdzeniem odmienności wzajemnych oczekiwań i innym spojrzeniem na efekt wykonanej pracy. Możliwe,że to stanowisko nie było dla mnie.

Albo

2.Przyznajemy się

Zostałem zwolniony z poprzedniej pracy. Popełniłem kilka błędów, których nie chciałbym przywoływać w tym momencie. Wiem, że postąpiłem źle. Błądzenie jest rzeczą ludzką, również w życiu zawodowym i człowiek uczy się całe życie. Teraz jestem bardziej świadomy swoich wad i zalet i wiem, że wpłynie to pozytywnie na wykonywaną przeze mnie prace.

Pamiętaj o tym, że Ty chcesz pracować. Chcesz dostać szansę na nowo. Więc nie wyciągaj brudów! Masz sprawić swoją odpowiedzią, że rekruter Cię zatrudni, a nie skreśli z listy kandydatów! Powalcz o swoje szanse i bądź profesjonalnie przygotowany!

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *