CYKL 10 PYTAŃ PUŁAPEK. Pytanie nr 9. Ile chciałaby Pani/Pan zarabiać?

Z własnego doświadczenia wiem, że to pytanie zarówno kandydatom jak i rekruterom sprawia najwięcej trudności. Z drugiej strony jest to najlepsza okazja do ustalenia warunków finansowych i systemu wynagradzania, ścieżek awansu itp. już na początku współpracy.

Poniżej przedstawie Ci kilka sposobów na to jak odpwiedzieć na to pytanie.

Nigdy nie pytaj potencjalnego pracodawcę na samym początku rozmowy o zarobki. Jest to po pierwsze nietaktowne, po drugie od razu zdradzasz, że zależy Ci tylko i wyłącznie na pieniądzach, po trzecie stawiasz siebie od razu na pozycji straconej w oczach rekrutera. Otrzymując telefon od potencjalnego kandydata, który od razu z pierwszym pytaniem mówi : „teraz mam 240 kr na godzine ile Wy mi możecie dać? Jak więcej to do Was przyjdę” nigdy nie zapraszam takiej osoby na spotkanie. Dlaczego? Ponieważ daje mi obraz siebie jako osoby, która ciągle będzie szukać lepszej, bardziej zielonej trawy u sąsiada zamiast budować trwałą więż i ścieżkę kariery u jednego pracodawcy. Trudno zaufać takiej osobie, że będzie dobrym pracownikiem.

Jeśli podczas rozmowy rekruter nie zada Ci tego pytania ( też się zdarza, w przypadku jeśli w ogłoszeniu o pracę jest zawarta z góry kwota wynagrodzenia), możesz zapytać o to na końcu. Zawsze pojawia się moment, w którym osoba po przeciwnej stronie chce wiedzieć czy ty też masz jakieś pytania do niej. Wykorzystaj wtedy ten czas.

Dobierz odpowiednią odpowiedż do swojej sytuacji. Przykładowo:

1. Zrób rozezeznanie pod względem wysokości wynagrodzeń w twoim mieście biorąc pod uwagę Twoje stanowisko. Znajdż średnią tych wynagrodzeń i dodaj sobie plus/minus maksymalną, ważną dla Ciebie kwote, którą na dany dzień chciałbyś otrzymywać i minimalną, pokrywającą twoje potrzeby. Odpowiedz przykładowo :

W branży, której dotyczy to stanowisko przedzial wynagrodzeń waha się od 25 000 kr- 45 000 kr/ miesięcznie. Na początek chciałbym otrzymywać średnią z tych widełek.

2. Odpowiedz kontra-pytaniem, ale grzecznie:

Chciałbym poznać Państwa system wynagradzania w firmie. Od jakiego wynagrodzenia Państwa zdaniem mógłbym zacząć i ewentualnie jakie są możliwości i zasady przynawania podwyżek.

3. Możesz też generalizować czyli powiedzieć ogólnie, ale nie konkretnie:

Chcialbym otrzymywac wynagrodzenie adekwatne do moich kompetencji i umiejętności praktycznych. W swojej karierze zawodowej jestem nastawiony między innymi na progres także pod względem finansowym. W związku z tym, od jakiego wynagrodzenia mógłbym zacząć u Państwa?

4. Jeśli otrzymasz to pytanie zaraz na poczatku rozmowy,albo w jej trakcie powiedz:

Chciałbym poczekać z opowiedzią na to pytanie na koniec rozmowy. Najważniejsze jest dla mnie to czy dojdziemy do wzajemnego porozumienai pod względem moich kompetencji i doświadczenia.

 

Nie mów, ile zarabiałeś w poprzedniej pracy i nie porównuj zarobków do poprzedniego stanowiska. Pokaż, że liczysz na dobrą pensje i chciałbyś otrzymać możliwości awansu finansowego w przyszłości. Nie bądż bezpośredni przy tym pytaniu bo na pewno stracisz w oczach przyszłego pracodawcy.

 

 

 

 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *