Niezależnie od tego czy znajdujesz się w takim miejscu swojego życia, w którym szukasz pracy czy nie, profil na Linked-In warto mieć. Nigdy nie wiesz co Cię jeszcze może spotkać 🙂
Linked -In muszę przyznać, że jest bardzo przyjazny użytkownikowi. Na bieżąco podpowiada Ci kroki które musisz wykonać aby uzupełnić go w maksymalnym stopniu.
Na początek, jeśli już posiadasz profil i będziesz wprowadzać zmiany wyłącz powiadomienia swoich kontaktów o zmianach, które nastąpią. Nie chcemy przecież niepotrzebnie spamować! Możesz to zrobić w ustawieniach prywatności ⇒ edycja udostępnień profilu ⇒ zmień na NIE 🙂
I teraz po kolei…
- Stwórz swój prywatny profil rejestrując się na platformie
- Profil prywatny wypełnij w 100%, wpisując wszystkie potrzebne dane: pełne imię i nazwisko dodając zdjęcie (najlepiej takie na którym widać Twoją uśmiechniętą twarz, na stonowanym tle), nagłówek (swoje obecne stanowisko lub tekst: poszukuję pracy) kluczowe kompetencje, które będą stanowić kwintesencje Twojego życia zawodowego lub tego z czego jesteś dumny/a ( najlepiej pisać w pierwszej osobie)
- Zbuduj profil w dwóch językach polskim/norweskim lub polskim/angielskim
- Stwórz swoją prywatną społeczność (zaproś do sieci kontaktów osoby, które znasz) . Następnie przejrzyj wszystkie kontakty na Linked-In ze swojej branży. Zaproś osoby, które mają podobne ścieżki kariery do Twojej, pracują w tych samych lub powiązanych branżach itp. Polub strony tych firm, do których chcesz aplikować i śledż je na bieżąco.
Wybierając swoje umiejętności, warto skupić się tylko na tych, które są najmocniejsze. Pamiętaj, że podlegają one ocenie osób trzecich 🙂 Najlepiej wybrać 3-5.
I ostatnie najważniejsze co musisz zrobić to zaznaczyć, że jesteś otwarta/-y na nowe możliwości pracy. W ten sposób Twój profil będzie wyświetlał się rekruterom, którzy szukają pracowników w danej branży.
Jesteś już posiadaczem profilu? Super, ale to nie koniec, a dopiero początek Twojej ścieżki kariery na Linked-In. Nie zapominaj o swoim profilu. Bądź systematyczny i aktywnie z niego korzystaj. Obserwuj, nawiązuj kontakty, uaktualniaj informacje, daj się złowić rekruterom ! Przereklamowane? Na dowód tego, że NIE przytoczę Ci mój epizod z pażdziernika tego roku. Otóż dostałam propozycje pracy (bez przechodzenia przez proces rekrutacji) od jednego z rekruterów – pomimo tego,że nie szukałam. Praca dotyczyła stanowiska rekrutera w norweskiej agencji pracy, która obsługuje całą Europę. Ciekawi jesteście czy ją przyjęłam? Nie przyjęłam jej narazie, bo objęcie tego stanowiska wiązałoby się z przeprowadzką do innego, norweskiego miasta. A to mnie narazie nie interesuje. I to był główny powód. Jednak kontakt został nawiązany, może w przyszłości przeniosą lub otworzą nową filię firmy w Oslo?
Jeśli jeszcze nie masz i potrzebujesz pomocy z przygotowaniem swojego profilu lub chciałbyś/-aś go ulepszyć, a nie wiesz jak, napisz do mnie 🙂 chętnie udzielę Ci wskazówek lub przygotuje Twój skuteczny profil!
Zerknij też tu Dlaczego warto mieć profil na Linked In?