Norweska służba zdrowia

Członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych tzw Folketryden, otrzymuje się od pierwszego dnia pracy. Uprawnienia, które możesz nabyć to przede wszystkim możliwość świadczeń z Urzędu Pracy i służby zdrowia. Jako pracownik masz obowiązek płacić  składkę 8,2 % wynagrodzenia brutto na ubezpieczenie społeczne.

 

Służba zdrowia jest płatna. Jest to jednak tylko pewna część kosztów tzw wkład własny- egenandel.  Jeśli przekroczy się pewną sumę wydatków lekarskich w ciągu roku ( w 2018 roku ta kwota to 2025 kr i 2285 kr w zależności od rodzaju leczenia) otrzymuje się kartę bezpłatnego leczenia tzw frikort. Mając ta kartę każda kolejna wizytya lekarska w danym roku jest bezpłatna.  Każda wizyta u lekarza, taka podstawowa kosztuje ok 230 kr. Jeśli dochodzą do tego jakieś inne badania, cena wzrasta. Opieka w ciąży i dla dzieci do 16 roku życia  jest bezpłatna. Dzieci nie płacą za usługi medyczne i lekarza, psychologa, ambulatoryjnee, rentgeny, dojazdy na badania, lekarstwa.

Bezpłatna opieka w ciąży obejmuje wszystkie badania kontrolne u lekarza rodzinnego albo położnej, albo tu i tu. ( ja np korzystałam z usług położnej i lekarza bezpłatnie, równocześnie i bezpłatnie). Jeśli ciąża rozwija się prawidłowo, bezplatne są 2 badania USG, pod koniec 3 miesiąca i w okolicach 7 miesiąca. Poród jaki pobyt matki i dziecka w szpitalu jest bezpłatny. Nie trzeba także przygotowywać żadnej wyprawki do szpitala. Wszystko otrzymuje się na miejscu.

 

Jeśli ktoś jest z innego kraju i nie posługuje się norweskim lub angielskim ma praco do tłumacza. Musi tylko zawiadomić o tym personel medyczny kilka dni wcześniej. Dany ośrodek zdrowia ma obowiązek zapewnić tłumacza, jeśli jest on konieczny.

W Polsce weszły właśnie e-recepty i e-zwolnienia lekarskie. W Norwegii to nic nowego 🙂

Od dawna bowiem funkcjonuje elektroniczny system wypisywania zwolnień i recept. W praktyce wygląda to tak, że podczas każdej wizyty lekarskiej, lekarz wprowadza do systemu wszystkie dane dotyczące stanu zdrowia oraz wpisuje recepty. W ciągu max 2 minut po wizycie pod danymi pacjenta są już archiwizowane przepisywane lekarstwa. I teraz taki pacjent może udać się do obojętnie jakiej apteki, podać swój norweski numer personalny i u aptekarki pojawi się lista wszystkich dotychczasowych, przepisanych lekarstw.  Jeśli widzi ona, że data jest bieżąca to zazwyczaj nie pyta których lekarst  potrzebujemy, tylko daje to co jest zapisane pod daną datą. Recepty są ważne przez rok, więc przykładowo, jeśli braknie nam danego leku, to idziemy za jakiś czas ponownie do apteki, podajemy numer personalny i wybieramy lek na receptę, który został już przepisany przez lekarza. wyjątek stanowią lekarstwa, których nie można brac długo. Wtedy pojawia się informacja, że należy skonsultować się z lekarzem.

Zwolnienia lekarskie działają też bardzo sprawnie. Po wizycie lekarskiej, lekarz wystawia zwolnienie, które wysyłane jest do systemu zw.Altinn. Z tego system pracodawca jak i Urząd Pracy mogą sobie pobierać wszystkie dokumenty. Standardowo pracodawca płaci za pierwsze 16 dni choroby. Potem świadczenia przejmuje NAV czyli Urząd Pracy.

Szczepienia w Norwegii są dobrowolne, każdy rodzic ma prawo decydować czy chce korzystać z tego przywileju. Norweski system szczepień obejmuje 10 chorób, cykl trwa od 3 miesiaca życia do 16 lat. Szczepi się na  błonice, teżec, krztusiec, odrę, świnke, różyczkę, grużlicę,HPV, zkażenia pneumokokowe, poliomyelitis i infekcja Hib.

 

Wizytę lekarską można zamówić przez telefon, smsem lub przez specjalną aplikację na telefon. Czas oczekiwania na wizytę u swojego lekarza rodzinnego to zazwyczaj min.  1 tydzień. Okres wydłuża się w przypadku urlopów. Na przykład chcąc się umówić na wizytę u swojego lekarza rodzinnego początkiem lipca, możemy dopiero otrzymać ją początkiem sierpnia. Jeśli nie możemy tak długo czekać otrzymamy przydzielenie do inengo lekarza na zastępstwie. W nagłych sytuacjach możemy zamówić tzw akutt time. W tym celu trzeba zadzwonić do przychodni w ten sam dzień miedzy 8.00-8.30. Wtedy w ciągu 2-3 h powinniśmy być już u lekarza.

 

Myślę, że przybiżyłam Ci już najważniejsze zagadnienia związane ze służbą zdrowia w Norwegii. Jeśli jest coś co Cię interesuje w tym temacie, zostaw komentarz 🙂

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *