Arbeidsmarkedet czyli o problemach norweskiego rynku pracy

Każdy kraj boryka się z różnymi problemami dotyczącymi gospodarki, finansów, bezrobocia. W norweskim raju nie ma też sielanki. Obok wysokich wypłat, niskiego bezrobocia i dużej produktywności , pojawiają się inne problemy.

Głównym z nich są zwolnienia chorobowe. Norwedzy chorują najwięcej ze wszystkich krajów nordyckich. Zostawiają w tyle nawet Szwecje i Danię. Państwo wydaje średnio ok 69 mld rocznie na same zwolnienia, w tym ok 26 mld płacą firmy. Liczba pobieranych zwolnień rośnie z roku na rok. Najczęstszymi przyczynami zwolnień są problemy z mięsniami, przeciążenia mięśni oraz problemy natury psychicznej.  Zwolnienia chorobowe są płatne 100%, ale rząd już snuje plany czy nie zmniejszyć tych dni do 70%.

Kolejnym problemem jest włączenie osób z różnymi dysfunkcjami do życia zawodowego. Z tej grupy osób 4 na 10 są pracujące. Stanowi to ok 44 % wszystkich. Jednym z proponowanych rozwiązać w tym przypadku jest finansowanie kredytów studenckich dla osób, chcących się uczyć i znależć pracę, z gwarancją otrzymania zwrotu pieniędzy jeśli w pzypadku nie znalezienia pracy.

Norwedzy mają więc duże zadanie przed sobą. Muszą znależć korzystyny sposób na zmniejszenie wykorzystywania zwolnień chorobowych, sposób na włączenie w pracę osób z różnymi kategoriami inwalidzkimi oraz zachęcenie młodych ludzi  do pracy na całe etaty. Tak. Według statystyk młodzi ludzie nie chcą pracować na 100 % etatu. Zadowala ich praca na 70-80% etatu. Z pensji są w stanie jako tako przeżyć i realizować swoje pasje. Tak się tłumaczą. 

 

Jeśli rząd nie znajdzie pomysłów na zmiany, to będzie miał duże problemy. Za 15 lat po raz pierwszy w historii norweskie społeczeństwo będzie się starzeć. Będzie zdecydowana większość osób po 65 r. życia niż liczba dzieci. Ta myśl przeraża rząd norweski, więc już teraz zastanawiają się czy nie zwiększyć tygodnia pracy do 43 godzin i/lub zwiększyć wiek emerytalny..

 

Czas pokaże jakie kroki poczynią w tym kierunku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *