1,2,3…Rekruter patrzy!

Wysyłając CV musisz mieć na uwadzę, że jest to pierwszy, podstawowy dokument nakreślający obraz Ciebie jako potencjalnego kandydata do pracy. Nierzadko zdarza się, że ma do niego wgląd nie tylko rekruter, ale też inne osoby z firmy. Twoje CV może krążyć z rąk do rąk w celu opiniotwórczym. Dlatego przeczytaj uważnie dalej moje wskazówki dotyczące tego na co patrzy rekruter i jakim częściom dokument przygląda się najdłużej.

 

  1. Dane kontaktowe. Pierwsze i najważniejsze, Twoje imię i nazwisko MUSI być czytelne. Bez zdrobnień. Jeśli masz polskie imię trudne do wymówienia przez obcokrajowców, możesz użyć wersji tłumaczonej w danym języku. Ja dla przykładu w Norwegii od 6 lat jestem Kathrine, ponieważ Katarzyna wcale nie jest łatwe do wymówienia dla osób z innej kultury językowej. Czasami używałam też Kasia, jednak po kilkukrotnym uproszczeniu ze szwedzkiego Kajsa, uznałam, że lepiej zostać przy norweskiej wersji 🙂
  2. Zdjęcie. Nasz mózg już tak ma, że chcąc nie chcąc zwracamy uwagę na twarze. A popluarne powiedzenie ” Jak Cię widzą tak Cię piszą” jest cały czas aktualne. Pomimo tego, że w niektórych branżach prezencja nie jest wymagana, to na pewno możesz zyskać w oczach rekrutera „uśmiechając się ” do niego ze zdjęcia.  Takie zdjęcie nastraja pozytywnie i z psychologicznego punktu widzenia im jesteśmy bardziej poztywyni, tym mniej krytyczni 🙂
  3. Słowa kluczowe tzw. kluczowe kompetencje. Warto podkreślić ile lat doświadczenia zawodowego posiadasz, w jakiej branży. Określić w 3 słowach cechy charakteru.
  4. Forma CV. Przede wszystkim czytelność, łatwość wyświetlania ( forma pdf) i druku. Tło powinno być raczej białe z wyrażnie wydzielonymi sekcjami. Koloru możesz używać w nagłówkach lub przy swoim imieniu, tak aby nie przesadzić. Dokument musi stwarzać wrażenie „lekkości i świeżości”.

Tak naprawdę przygotowując swój dokument nie możesz się ograniczać do jego jednej wersji. Najlepiej jeśli będziesz miał kopie w formacie Word tak abyś z łatwością mógł edytować zawartość. Ściśle dopasowane CV pod konkretne stanowisko to jest klucz do sukcesu. Spójność i dopasowanie do oczekiwań dadzą Ci szansę na zdobycie wymarzonej pracy !

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *